
Makita DJR186Z Cordless Reciprocating Saw
INCLUDES: Tool Only. Batteries and Charger sold separately. Blade Set (194068-7)
SPECIFICATIONS
#specifications#
| Battery | 18V Li-Ion |
| Maximum Cutting Capacities: | |
| Pipe | 5-1/8†(130 mm) |
| Wood (w/11-3/4" blade) | 10" (255 mm) |
| Strokes Per Minute | 0 - 2,800 SPM |
| Length of Stroke | 1-1/4†(32 mm) |
| Vibration Level | 13 m/s2 |
| Noise Level | 84 dB(A) |
| Overall Length | 19-1/8" (486 mm) |
| Net Weight | 7.1 lbs (3.2 kg) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
INCLUDES: Tool Only. Batteries and Charger sold separately. Blade Set (194068-7)
SPECIFICATIONS
#specifications#
| Battery | 18V Li-Ion |
| Maximum Cutting Capacities: | |
| Pipe | 5-1/8†(130 mm) |
| Wood (w/11-3/4" blade) | 10" (255 mm) |
| Strokes Per Minute | 0 - 2,800 SPM |
| Length of Stroke | 1-1/4†(32 mm) |
| Vibration Level | 13 m/s2 |
| Noise Level | 84 dB(A) |
| Overall Length | 19-1/8" (486 mm) |
| Net Weight | 7.1 lbs (3.2 kg) |
























