
Makita DLS714Z 7-1/2" Cordless Dual Sliding Compound Mitre Saw with Brushless Motor
Up To 11-3/4" Cuts In 2x Material
STANDARD EQUIPMENT
INCLUDES:
Tool Only. Batteries and Charger Sold Seperately. 7-1/2" C.T. Blade 40T (A-90629), Dust Bag (122852-0), Hex Wrench 5 (783203-8), Triangle Rule (762001-3), Vertical Vice (122571-8), 2 Ea. Holders (322312-4)
SPECIFICATIONS
| Battery | Two 18V Li-Ion |
| Blade Diameter | 7-1/2" (190 mm) |
| Arbor | 5/8" (15.88 mm) |
| No Load Speed | 5,700 RPM |
| Vibration Level | 2.5 m/s2 |
| Noise Level | 88 dB(A) |
| Overall Dimensions (L x W x H) | 25-3/4" x 17" x 17-1/2" (655 mm x 430 mm x 445 mm) |
| Net Weight | 26.3 lbs (11.9 kg) |
Original: $607.65
-65%$607.65
$212.68Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Up To 11-3/4" Cuts In 2x Material
STANDARD EQUIPMENT
INCLUDES:
Tool Only. Batteries and Charger Sold Seperately. 7-1/2" C.T. Blade 40T (A-90629), Dust Bag (122852-0), Hex Wrench 5 (783203-8), Triangle Rule (762001-3), Vertical Vice (122571-8), 2 Ea. Holders (322312-4)
SPECIFICATIONS
| Battery | Two 18V Li-Ion |
| Blade Diameter | 7-1/2" (190 mm) |
| Arbor | 5/8" (15.88 mm) |
| No Load Speed | 5,700 RPM |
| Vibration Level | 2.5 m/s2 |
| Noise Level | 88 dB(A) |
| Overall Dimensions (L x W x H) | 25-3/4" x 17" x 17-1/2" (655 mm x 430 mm x 445 mm) |
| Net Weight | 26.3 lbs (11.9 kg) |
























