

Makita DPB180Z Cordless Band Saw
INCLUDES: Tool Only. Battery and Charger Sold Separately. Bi-Metal Band Saw Blade 18 TPI (792556-A ), D-Style Front Handle (273525-9), Hex Wrench 4 (783202-0)
SPECIFICATIONS
| Battery Capacities | 18V Li-Ion |
|
Cutting Capacities: | |
| Round Material | 4-3/4" (120 mm) |
| Square Material | 4-3/4" x 4-3/4" (120 mm x 120 mm) |
| Blade Speed | 275-530 ft./min. |
| Vibration Level | 2.5 m/s2 |
| Noise Level | 81 dB(A) |
| Overall Length | 20-5/8" (523 mm) |
| Net Weight | 13.0 lbs (5.9 kg) |
Original: $387.75
-65%$387.75
$135.71Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
INCLUDES: Tool Only. Battery and Charger Sold Separately. Bi-Metal Band Saw Blade 18 TPI (792556-A ), D-Style Front Handle (273525-9), Hex Wrench 4 (783202-0)
SPECIFICATIONS
| Battery Capacities | 18V Li-Ion |
|
Cutting Capacities: | |
| Round Material | 4-3/4" (120 mm) |
| Square Material | 4-3/4" x 4-3/4" (120 mm x 120 mm) |
| Blade Speed | 275-530 ft./min. |
| Vibration Level | 2.5 m/s2 |
| Noise Level | 81 dB(A) |
| Overall Length | 20-5/8" (523 mm) |
| Net Weight | 13.0 lbs (5.9 kg) |
























