
Makita DPJ180Z Cordless Plate Joiner
STANDARD EQUIPMENT
INCLUDES:
Tool Only. Battery and Charger Sold Separately. 4" CT Cutter Blade 6T (A-95118), Angle Guide (123148-2), Dust Bag (123150-5), Lock Nut Wrench 20 (782401-1), Set Plate (415579-2)
SPECIFICATIONS
#specifications#
| Battery | 18V Li-Ion |
| Blade Diameter | 4†(100 mm) |
| Maximum Cutting Depth | 3/4†(20 mm) |
| No Load Speed | 6,500 RPM |
| Vibration Level | 2.5 m/s2 |
| Noise Level | 74 dB |
| Overall Length | 13-3/4†(351 mm) |
| Net Weight | 5.3 lbs (2.4 kg) |
Original: $226.50
-65%$226.50
$79.27Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
STANDARD EQUIPMENT
INCLUDES:
Tool Only. Battery and Charger Sold Separately. 4" CT Cutter Blade 6T (A-95118), Angle Guide (123148-2), Dust Bag (123150-5), Lock Nut Wrench 20 (782401-1), Set Plate (415579-2)
SPECIFICATIONS
#specifications#
| Battery | 18V Li-Ion |
| Blade Diameter | 4†(100 mm) |
| Maximum Cutting Depth | 3/4†(20 mm) |
| No Load Speed | 6,500 RPM |
| Vibration Level | 2.5 m/s2 |
| Noise Level | 74 dB |
| Overall Length | 13-3/4†(351 mm) |
| Net Weight | 5.3 lbs (2.4 kg) |
























