
Makita DSP600ZJ 6-1/2" Cordless Plunge Cut Circular Saw with Brushless Motor
Automatic torque Drive Technology (ADT), Two-Stage Safety Switch, Electric Brake, Soft Start
Makita's FIRST Cordless Plunge Cut Circular Saw
INCLUDES:
Tool Only. Batteries and Charger sold separately. 6-1/2" C.T. Blade 50T (B-57071), Hex Wrench 5 (783203-8), Interlocking Tool Case (197213-3)
SPECIFICATIONS
| Battery Capacities | Two 18V Li-Ion |
| Blade Diameter | 6-1/2†(165 mm) |
| Arbor | 13/16†(20 mm) |
|
Max. Cutting Depth: | |
| 0 ° | 2-3/16" (56 mm) |
| 45o | 1-9/16" (40 mm) |
| 50o | 1-1/2" (38 mm) |
| No Load Speed | 2,500 - 6,300 RPM |
| Vibration Level | 2.5 m/s2 |
| Noise Level | 92 dB(A) |
| Overall Length | 13-5/8†(346 mm) |
| Net Weight | 8.6 lbs (3.9 kg) |
Original: $439.06
-65%$439.06
$153.67Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Automatic torque Drive Technology (ADT), Two-Stage Safety Switch, Electric Brake, Soft Start
Makita's FIRST Cordless Plunge Cut Circular Saw
INCLUDES:
Tool Only. Batteries and Charger sold separately. 6-1/2" C.T. Blade 50T (B-57071), Hex Wrench 5 (783203-8), Interlocking Tool Case (197213-3)
SPECIFICATIONS
| Battery Capacities | Two 18V Li-Ion |
| Blade Diameter | 6-1/2†(165 mm) |
| Arbor | 13/16†(20 mm) |
|
Max. Cutting Depth: | |
| 0 ° | 2-3/16" (56 mm) |
| 45o | 1-9/16" (40 mm) |
| 50o | 1-1/2" (38 mm) |
| No Load Speed | 2,500 - 6,300 RPM |
| Vibration Level | 2.5 m/s2 |
| Noise Level | 92 dB(A) |
| Overall Length | 13-5/8†(346 mm) |
| Net Weight | 8.6 lbs (3.9 kg) |
























