
Makita DTD155ZB 1/4" Sub-Compact Cordless Impact Driver with Brushless Motor
INCLUDES: Tool Only. Battery and Charger Sold Separately. Hook (346449-3)
SPECIFICATIONS:
| Battery Capacities: | 18V Li-Ion |
| Hex Shank | 1/4†Hex |
| No Load Speed: | |
| High | 0 - 3,000 RPM |
| Low | 0 - 1,300 RPM |
| Impacts Per Minute: | |
| High | 0 - 3,900 IPM |
| Low | 0 - 1,600 IPM |
| Maximum Fastening Torque | 1,240 in. lbs (140 Nm) |
| Vibration Level | 14.0 m/s2 |
| Noise Level | 94 dB(A) |
| Overall Length | 5-5/16" (135 mm) |
| Net Weight | 1.8 lbs (0.8 kg) |
Original: $112.88
-65%$112.88
$39.51Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
INCLUDES: Tool Only. Battery and Charger Sold Separately. Hook (346449-3)
SPECIFICATIONS:
| Battery Capacities: | 18V Li-Ion |
| Hex Shank | 1/4†Hex |
| No Load Speed: | |
| High | 0 - 3,000 RPM |
| Low | 0 - 1,300 RPM |
| Impacts Per Minute: | |
| High | 0 - 3,900 IPM |
| Low | 0 - 1,600 IPM |
| Maximum Fastening Torque | 1,240 in. lbs (140 Nm) |
| Vibration Level | 14.0 m/s2 |
| Noise Level | 94 dB(A) |
| Overall Length | 5-5/16" (135 mm) |
| Net Weight | 1.8 lbs (0.8 kg) |
























