
Makita DTW1001Z 3/4" Cordless High Torque Impact Wrench with Brushless Motor
TORQUE - 780 FT. LBS.!!
STANDARD EQUIPMENT
INCLUDES: Tool Only. Batteries and Charger Sold Separately.
Hook (346949-3)
SPECIFICATIONS
| Battery | 18V Li-Ion |
| Square Drive | 3/4†|
| No Load Speed | 0 - 900 / 1,000 / 1,800 RPM |
| Impacts Per Minute | 0 - 1,800 / 2,000 / 2,200 IPM |
| Maximum Fastening Torque | 780 ft. lbs (1,050 Nm) |
| Nut-busting Torque (reverse) | 1,250 ft. lbs (1,700 Nm) |
| Vibration Level | 15.5 m/s2 |
| Noise Level | 98 dB(A) |
| Overall Length | 9†( 229 mm) |
| Net Weight | 6.9 lbs (3.1 kg) |
Original: $351.10
-65%$351.10
$122.89Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
TORQUE - 780 FT. LBS.!!
STANDARD EQUIPMENT
INCLUDES: Tool Only. Batteries and Charger Sold Separately.
Hook (346949-3)
SPECIFICATIONS
| Battery | 18V Li-Ion |
| Square Drive | 3/4†|
| No Load Speed | 0 - 900 / 1,000 / 1,800 RPM |
| Impacts Per Minute | 0 - 1,800 / 2,000 / 2,200 IPM |
| Maximum Fastening Torque | 780 ft. lbs (1,050 Nm) |
| Nut-busting Torque (reverse) | 1,250 ft. lbs (1,700 Nm) |
| Vibration Level | 15.5 m/s2 |
| Noise Level | 98 dB(A) |
| Overall Length | 9†( 229 mm) |
| Net Weight | 6.9 lbs (3.1 kg) |
























