
Makita DTW1002Z 1/2" Cordless High Torque Impact Wrench with Brushless Motor
Makita DTW1002Z 1/2" Cordless High Torque Impact Wrench with Brushless Motor
STANDARD EQUIPMENT
INCLUDES:
Tool Only. Batteries and Charger Sold Separately.
Hook (346949-3)
SPECIFICATIONS
| Battery | 18V Li-Ion |
| Square Drive | 1/2†|
| No Load Speed | 0 - 900 / 1,000 / 1,800 RPM |
| Impacts Per Minute | 0 - 1,800 / 2,000 / 2,200 IPM |
| Maximum Fastening Torque | 740 ft. lbs (1,000 Nm) |
| Nut-busting Torque (reverse) | 1,180 ft. lbs (1,600 Nm) |
| Vibration Level | 18,0 m/s2 |
| Noise Level | 97 dB(A) |
| Overall Length | 9†( 229 mm) |
| Net Weight | 6.7 lbs (3.0 kg |
Original: $314.45
-65%$314.45
$110.06Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Makita DTW1002Z 1/2" Cordless High Torque Impact Wrench with Brushless Motor
STANDARD EQUIPMENT
INCLUDES:
Tool Only. Batteries and Charger Sold Separately.
Hook (346949-3)
SPECIFICATIONS
| Battery | 18V Li-Ion |
| Square Drive | 1/2†|
| No Load Speed | 0 - 900 / 1,000 / 1,800 RPM |
| Impacts Per Minute | 0 - 1,800 / 2,000 / 2,200 IPM |
| Maximum Fastening Torque | 740 ft. lbs (1,000 Nm) |
| Nut-busting Torque (reverse) | 1,180 ft. lbs (1,600 Nm) |
| Vibration Level | 18,0 m/s2 |
| Noise Level | 97 dB(A) |
| Overall Length | 9†( 229 mm) |
| Net Weight | 6.7 lbs (3.0 kg |
























