

Makita HR2631F 1" Rotary Hammer
STANDARD EQUIPMENT
INCLUDES: Side Handle (122878-2), Depth Gauge (331886-4), Plastic Carrying Case (824913-9)
SPECIFICATIONS
#specifications#
| Bit Type | SDS-PLUS |
| Maximum capacities: | |
| Concrete | 1" (26 mm) |
| Steel | 1/2" (13 mm) |
| Wood | 1-1/4" (32 mm) |
| No Load Speed | 0 - 1,200 RPM |
| Blows Per Minute | 0 - 4,600 BPM |
| Impact Energy | 2.9 J (2.1 ft. lbs) |
| AMPS (120V) | 7.0 A |
| Vibration Level | 12.5 m/s2 |
| Noise Level | 90 dB(A) |
| Overall Length | 14-1/4" (361 mm) |
| Net Weight | 6.4 lbs (2.9 kg) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
STANDARD EQUIPMENT
INCLUDES: Side Handle (122878-2), Depth Gauge (331886-4), Plastic Carrying Case (824913-9)
SPECIFICATIONS
#specifications#
| Bit Type | SDS-PLUS |
| Maximum capacities: | |
| Concrete | 1" (26 mm) |
| Steel | 1/2" (13 mm) |
| Wood | 1-1/4" (32 mm) |
| No Load Speed | 0 - 1,200 RPM |
| Blows Per Minute | 0 - 4,600 BPM |
| Impact Energy | 2.9 J (2.1 ft. lbs) |
| AMPS (120V) | 7.0 A |
| Vibration Level | 12.5 m/s2 |
| Noise Level | 90 dB(A) |
| Overall Length | 14-1/4" (361 mm) |
| Net Weight | 6.4 lbs (2.9 kg) |
























