

Makita HR2641 1" Rotary Hammer
STANDARD EQUIPMENT
INCLUDES:
Side Handle (122878-2), Depth Gauge (331886-4), Plastic Carrying Case (824695-3)
SPECIFICATIONS
| Bit Type | SDS-PLUS |
| Maximum capacities: | |
| Concrete | 1" (26 mm) |
| Steel | 1/2" (13 mm) |
| Wood | 1-1/4" (32 mm) |
| No Load Speed | 0 - 1,100 RPM |
| Blows Per Minute | 0 - 4,500 BPM |
| Impact Energy | 2.9 J (2.1 ft. lbs) |
| AMPS (120V) | 8.0 A |
| Vibration Level | 11.5 m/s2 |
| Noise Level | 90 dB(A) |
| Overall Length | 16-5/8" (422 mm) |
| Net Weight | 6.8 lbs (3.1 kg) |
Original: $167.86
-65%$167.86
$58.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
STANDARD EQUIPMENT
INCLUDES:
Side Handle (122878-2), Depth Gauge (331886-4), Plastic Carrying Case (824695-3)
SPECIFICATIONS
| Bit Type | SDS-PLUS |
| Maximum capacities: | |
| Concrete | 1" (26 mm) |
| Steel | 1/2" (13 mm) |
| Wood | 1-1/4" (32 mm) |
| No Load Speed | 0 - 1,100 RPM |
| Blows Per Minute | 0 - 4,500 BPM |
| Impact Energy | 2.9 J (2.1 ft. lbs) |
| AMPS (120V) | 8.0 A |
| Vibration Level | 11.5 m/s2 |
| Noise Level | 90 dB(A) |
| Overall Length | 16-5/8" (422 mm) |
| Net Weight | 6.8 lbs (3.1 kg) |
























