


metabo HTP G18ST 15-Amp, 7" Angle Grinder
The G18ST 7" disc grinder deburs diecast products and finishes iron, bronze, aluminum, welds and torch cut surfaces. It can also be used to cut soft steel materials as well as grooving and cutting concrete and other stone materials
| Amps | 15 |
| Max Power Output | 3,950W |
| No-Load Speed | 6,000 RPM |
| Spindle Thread | 5/8 x 11 |
| Spindle Lock | Yes |
| Labyrinth Construction | Yes |
| Sealed Armature | Yes |
| Wheel Diameter | 7" |
| Spindle Tread | 5/8 x 11 |
| Length | 10-15/32" |
| Weight | 10.8 lbs |
| Warranty | 1-Year |
Original: $131.93
-65%$131.93
$46.18Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The G18ST 7" disc grinder deburs diecast products and finishes iron, bronze, aluminum, welds and torch cut surfaces. It can also be used to cut soft steel materials as well as grooving and cutting concrete and other stone materials
| Amps | 15 |
| Max Power Output | 3,950W |
| No-Load Speed | 6,000 RPM |
| Spindle Thread | 5/8 x 11 |
| Spindle Lock | Yes |
| Labyrinth Construction | Yes |
| Sealed Armature | Yes |
| Wheel Diameter | 7" |
| Spindle Tread | 5/8 x 11 |
| Length | 10-15/32" |
| Weight | 10.8 lbs |
| Warranty | 1-Year |
























