




Milwaukee 2268-20 12:1 Infrared Temp-Gun
Overview
The Milwaukee Infrared Temp-Gun delivers the clearest screen and faster scanning. With stunning readability indoor & outdoor, this infrared temp-gun provides easier readings for professional, residential, commercial and industrial
users in any environment. Simple High/Low alert setup makes scanning easier and faster. With a 7-point reinforced frame, fully bumpered nose, and shielded LCD, the Milwaukee Infrared Temp-Gun survives 6ft drops for superior durability.
Specifications
| Distance to Spot Ratio | 12:1 |
|---|---|
| Temperature Range | -22F to 1022F |
| Basic Accuracy | +/- 1.8% |
| Repeatability | +/-.08% |
| Display Resolution | 0.1 F (0.1 C) |
| Emissivity | Fixed, 0.96 |
| MIN MAX AVG DIF | Yes |
| Alarm (HI/LO) | Yes |
| Laser On Off | Yes |
| Trigger Lock | Yes |
| Rubber Over-molding | Yes |
| Drop Test | 6' |
| Storage Temperature | -4F to 140F |
| Battery Type | 9V Alkaline |
| Battery Life | Greater than 12 hrs (All Functions) |
| Weight | 11.5 oz |
$117.27
Milwaukee 2268-20 12:1 Infrared Temp-Gun—
$117.27
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Overview
The Milwaukee Infrared Temp-Gun delivers the clearest screen and faster scanning. With stunning readability indoor & outdoor, this infrared temp-gun provides easier readings for professional, residential, commercial and industrial
users in any environment. Simple High/Low alert setup makes scanning easier and faster. With a 7-point reinforced frame, fully bumpered nose, and shielded LCD, the Milwaukee Infrared Temp-Gun survives 6ft drops for superior durability.
Specifications
| Distance to Spot Ratio | 12:1 |
|---|---|
| Temperature Range | -22F to 1022F |
| Basic Accuracy | +/- 1.8% |
| Repeatability | +/-.08% |
| Display Resolution | 0.1 F (0.1 C) |
| Emissivity | Fixed, 0.96 |
| MIN MAX AVG DIF | Yes |
| Alarm (HI/LO) | Yes |
| Laser On Off | Yes |
| Trigger Lock | Yes |
| Rubber Over-molding | Yes |
| Drop Test | 6' |
| Storage Temperature | -4F to 140F |
| Battery Type | 9V Alkaline |
| Battery Life | Greater than 12 hrs (All Functions) |
| Weight | 11.5 oz |
























