






Milwaukee 2269-20 30:1 Infrared/Contact Temp-Gun
What's Included
- (1) 30:1 Infrared/Contact Temp-Gun (2269-20)
- (1) 9V Battery
- (1) K-Type Thermocouple
- (1) Manual
Overview
The Milwaukee Infrared Temp-Gun delivers the clearest screen and more tracking capabilities. With stunning readability indoor & outdoor, this infrared temp-gun provides easier readings for professional, residential, commercial and industrial
users in any environment. Track performance closer with 4X more built-in measurement storage. With a 7-point reinforced frame, fully bumpered nose, and shielded LCD, the Milwaukee Infrared Temp-Gun survives 6ft drops for superior durability.
Specifications
| Distance to Spot Ratio | 30:1 |
|---|---|
| Infrared Temperature Range | -40F - 1472F |
| Contact Temperature Range | -22F to 1020F |
| Basic Accuracy | +/- 2% |
| Repeatability | +/-.08% |
| Display Resolution | 0.1 F (0.1 C) |
| Emissivity | 0.1-0.99 by 0.01 |
| MIN MAX AVG DIF | Yes |
| Data Storage | 99 Measurements |
| Alarm (HI/LO) | Yes, Audible |
| Laser On Off | Yes |
| Trigger Lock | Yes |
| Rubber Over-molding | Yes |
| Drop Test | 6' |
| Storage Temperature | -4F to 140F |
| Battery Type | 9V Alkaline |
| Battery Life | Greater than 12 hrs (All Functions) |
| Weight | 11.5 oz |
| Tool Warranty | 5 Years |
$205.24
Milwaukee 2269-20 30:1 Infrared/Contact Temp-Gun—
$205.24
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
What's Included
- (1) 30:1 Infrared/Contact Temp-Gun (2269-20)
- (1) 9V Battery
- (1) K-Type Thermocouple
- (1) Manual
Overview
The Milwaukee Infrared Temp-Gun delivers the clearest screen and more tracking capabilities. With stunning readability indoor & outdoor, this infrared temp-gun provides easier readings for professional, residential, commercial and industrial
users in any environment. Track performance closer with 4X more built-in measurement storage. With a 7-point reinforced frame, fully bumpered nose, and shielded LCD, the Milwaukee Infrared Temp-Gun survives 6ft drops for superior durability.
Specifications
| Distance to Spot Ratio | 30:1 |
|---|---|
| Infrared Temperature Range | -40F - 1472F |
| Contact Temperature Range | -22F to 1020F |
| Basic Accuracy | +/- 2% |
| Repeatability | +/-.08% |
| Display Resolution | 0.1 F (0.1 C) |
| Emissivity | 0.1-0.99 by 0.01 |
| MIN MAX AVG DIF | Yes |
| Data Storage | 99 Measurements |
| Alarm (HI/LO) | Yes, Audible |
| Laser On Off | Yes |
| Trigger Lock | Yes |
| Rubber Over-molding | Yes |
| Drop Test | 6' |
| Storage Temperature | -4F to 140F |
| Battery Type | 9V Alkaline |
| Battery Life | Greater than 12 hrs (All Functions) |
| Weight | 11.5 oz |
| Tool Warranty | 5 Years |
























