







Milwaukee 2407-22 M12 3/8 Drill/Driver Kit
What's Included
- (1) M12 3/8 Drill/Driver (Bare Tool) (2407-20)
- (2) M12 REDLITHIUM Battery (48-11-2401)
- (1) M12 Lithium-ion Battery Charger (48-59-2401)
- (1) Belt Clip
- (1) Carrying Case
Overview
Drill and fasten up to 35% faster with the only tool in its class that has an all-metal locking chuck. The powerful M12 Cordless Lithium-Ion 3/8 Drill/Driver delivers 275 in-lbs of torque up to 25% more torque than the competition and 0-400/0-1,500 RPM. Its compact, lightweight and durable design means greater comfort and efficiency on the jobsite. The all-metal single-sleeve ratcheting
Specifications
| Voltage | 12V |
|---|---|
| Battery | M12 REDLITHIUM |
| Charger | 12V charger |
| Battery Warranty | 2 Year |
| Length | 7-3/8" |
| Weight | 2.5 lbs |
| No Load RPM | 0-400, 0-1,500 RPM |
| LED Light | Yes |
| Peak Torque | 275 in-lbs |
| Charge Time | 30 Minutes |
| Tool Warranty | 5 Years |
Original: $145.13
-65%$145.13
$50.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
What's Included
- (1) M12 3/8 Drill/Driver (Bare Tool) (2407-20)
- (2) M12 REDLITHIUM Battery (48-11-2401)
- (1) M12 Lithium-ion Battery Charger (48-59-2401)
- (1) Belt Clip
- (1) Carrying Case
Overview
Drill and fasten up to 35% faster with the only tool in its class that has an all-metal locking chuck. The powerful M12 Cordless Lithium-Ion 3/8 Drill/Driver delivers 275 in-lbs of torque up to 25% more torque than the competition and 0-400/0-1,500 RPM. Its compact, lightweight and durable design means greater comfort and efficiency on the jobsite. The all-metal single-sleeve ratcheting
Specifications
| Voltage | 12V |
|---|---|
| Battery | M12 REDLITHIUM |
| Charger | 12V charger |
| Battery Warranty | 2 Year |
| Length | 7-3/8" |
| Weight | 2.5 lbs |
| No Load RPM | 0-400, 0-1,500 RPM |
| LED Light | Yes |
| Peak Torque | 275 in-lbs |
| Charge Time | 30 Minutes |
| Tool Warranty | 5 Years |
























