







Milwaukee 2571-21 M12 Drain Snake KIT
What's Included
- (1) M12 Drain Snake (Tool Only) (2571-20)
- (1) 5/16"X25' BULB CABLE W/DRUM (48-53-2581)
- (1) 5 Gallon Drain Snake Storage Bucket
- (1) M12 REDLITHIUM Battery (48-11-2401)
- (1) M12 Lithium-ion Battery Charger (48-59-2401)
Overview
The M12 Drain Snake is the ultimate service plumbing solution for tough jobs through 2-1/2 drain lines; and weighing only 10 lbs., its the lightest professional drain cleaner on the market. Its unique, hybrid design provides the benefits of both handheld and floor based drain cleaners in one machine. The tools fixed drum shield with flat base protects users and fixtures while providing maximum tool
support for easy cable feed. Plumbers, Facility Maintenance, and Property Managers will eliminate setup time when they switch from their corded drain cleaning machines to the M12 Drain Snake. Powered by REDLITHIUM Battery Pack which delivers more work per charge and more work over pack life than the competitors. REDLINK Intelligence provides optimized performance and overload protection against abusive situations.
Specifications
| Battery | Lithium-Ion |
|---|---|
| Charger | M12 Charger (Not Included) |
| Length | 17" |
| Weight | 10.65 lbs |
| LED Light | Yes |
| Height | 10.90" |
| Width | 9.90" |
| Speed | 0-500 RPM |
| Capacity | 25' of 1/4" or 5/16" Inner Core Cable |
| Tool Warranty | 5 Year Tool, 2 Year Battery, 2 Year Cable |
| Removable Inner Drum | Yes |
| Accepts Other Brand Cables | Yes |
$291.73
Milwaukee 2571-21 M12 Drain Snake KIT—
$291.73
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
What's Included
- (1) M12 Drain Snake (Tool Only) (2571-20)
- (1) 5/16"X25' BULB CABLE W/DRUM (48-53-2581)
- (1) 5 Gallon Drain Snake Storage Bucket
- (1) M12 REDLITHIUM Battery (48-11-2401)
- (1) M12 Lithium-ion Battery Charger (48-59-2401)
Overview
The M12 Drain Snake is the ultimate service plumbing solution for tough jobs through 2-1/2 drain lines; and weighing only 10 lbs., its the lightest professional drain cleaner on the market. Its unique, hybrid design provides the benefits of both handheld and floor based drain cleaners in one machine. The tools fixed drum shield with flat base protects users and fixtures while providing maximum tool
support for easy cable feed. Plumbers, Facility Maintenance, and Property Managers will eliminate setup time when they switch from their corded drain cleaning machines to the M12 Drain Snake. Powered by REDLITHIUM Battery Pack which delivers more work per charge and more work over pack life than the competitors. REDLINK Intelligence provides optimized performance and overload protection against abusive situations.
Specifications
| Battery | Lithium-Ion |
|---|---|
| Charger | M12 Charger (Not Included) |
| Length | 17" |
| Weight | 10.65 lbs |
| LED Light | Yes |
| Height | 10.90" |
| Width | 9.90" |
| Speed | 0-500 RPM |
| Capacity | 25' of 1/4" or 5/16" Inner Core Cable |
| Tool Warranty | 5 Year Tool, 2 Year Battery, 2 Year Cable |
| Removable Inner Drum | Yes |
| Accepts Other Brand Cables | Yes |
























