





Milwaukee 2633-22 M18 FORCE LOGIC 2-3 ProPEX Expansion Tool Kit
What's Included
- (1) 2-1/2" ProPEX Expansion Head (49-16-2616)
- (1) 2" ProPEX Expansion Head (49-16-2614)
- (1) 3" ProPEX Expansion Head (49-16-2618)
- (2) M18 REDLITHIUM XC 4.0 Extended Capacity Battery Pack (48-11-1840)
- (1) M18 & M12 Multi-Voltage Charger (48-59-1812)
- (1) 150g ProPEX Expander Cone Grease (49-08-2401)
- (1) Carrying Case
- (1) Side Handle
Overview
The M18 FORCE LOGIC 2 - 3 ProPEX Expansion Tool combines with the M12 and M18 ProPEX Expansion Tools to deliver the industrys most consistent commercial installations. Its powerful hydraulic system expands up to 3 Uponor PEX pipe, and like its M12 and M18 predecessors, features an auto-rotating head that
Specifications
| Voltage | 18V |
|---|---|
| Battery | Lithium-Ion |
| Battery Warranty | 3 Year |
| Capacity | 2", 2-1/2", and 3" |
| Auto-Rotation | Built-in |
| Auto-Cycle | Built-in |
| Max Length | 14.5" (with 3" Expansion Head) |
| Tool Warranty | 5 Years |
Original: $2,564.75
-65%$2,564.75
$897.66Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
What's Included
- (1) 2-1/2" ProPEX Expansion Head (49-16-2616)
- (1) 2" ProPEX Expansion Head (49-16-2614)
- (1) 3" ProPEX Expansion Head (49-16-2618)
- (2) M18 REDLITHIUM XC 4.0 Extended Capacity Battery Pack (48-11-1840)
- (1) M18 & M12 Multi-Voltage Charger (48-59-1812)
- (1) 150g ProPEX Expander Cone Grease (49-08-2401)
- (1) Carrying Case
- (1) Side Handle
Overview
The M18 FORCE LOGIC 2 - 3 ProPEX Expansion Tool combines with the M12 and M18 ProPEX Expansion Tools to deliver the industrys most consistent commercial installations. Its powerful hydraulic system expands up to 3 Uponor PEX pipe, and like its M12 and M18 predecessors, features an auto-rotating head that
Specifications
| Voltage | 18V |
|---|---|
| Battery | Lithium-Ion |
| Battery Warranty | 3 Year |
| Capacity | 2", 2-1/2", and 3" |
| Auto-Rotation | Built-in |
| Auto-Cycle | Built-in |
| Max Length | 14.5" (with 3" Expansion Head) |
| Tool Warranty | 5 Years |
























