




Milwaukee 2672-21 M18 FORCE LOGIC Cable Cutter Kit with 750 MCM Cu Jaws
What's Included
- (1) M18 REDLITHIUM 2.0 Compact Battery Pack (48-11-1820)
- (1) M18 & M12 Multi-Voltage Charger (48-59-1812)
- (1) M18 750 MCM Cable Cutting Jaw (49-16-2772)
- (1) Allen Key
- (1) Carrying Case
Overview
Powered by a Milwaukee Powerstate Brushless Motor and M18 REDLITHIUM 2.0 Battery this tool can make over 250 cuts per charge, delivering industry leading run-time and unmatched productivity.
The kit includes a M18 2.0 REDLITHIUM Battery, Multi-Voltage Charger and Carrying Case.
Specifications
| Voltage | 18V |
|---|---|
| Battery | Lithium-Ion |
| Battery Warranty | 2 Year |
| Length | 14" |
| Capacity | 750MCM Cu / 1000 Al |
| Head Rotation | 350 degrees |
| Auto Reset | Yes |
| Average Cut Speed | 3 Secs |
| Easy Field Replaceable Blade Changes | Yes |
| Tool Warranty | 5 Years |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
What's Included
- (1) M18 REDLITHIUM 2.0 Compact Battery Pack (48-11-1820)
- (1) M18 & M12 Multi-Voltage Charger (48-59-1812)
- (1) M18 750 MCM Cable Cutting Jaw (49-16-2772)
- (1) Allen Key
- (1) Carrying Case
Overview
Powered by a Milwaukee Powerstate Brushless Motor and M18 REDLITHIUM 2.0 Battery this tool can make over 250 cuts per charge, delivering industry leading run-time and unmatched productivity.
The kit includes a M18 2.0 REDLITHIUM Battery, Multi-Voltage Charger and Carrying Case.
Specifications
| Voltage | 18V |
|---|---|
| Battery | Lithium-Ion |
| Battery Warranty | 2 Year |
| Length | 14" |
| Capacity | 750MCM Cu / 1000 Al |
| Head Rotation | 350 degrees |
| Auto Reset | Yes |
| Average Cut Speed | 3 Secs |
| Easy Field Replaceable Blade Changes | Yes |
| Tool Warranty | 5 Years |






















