

Milwaukee 2741-21CT M18 FUEL 16ga Straight Finish Nailer Kit
What's Included
- (1) M18 FUEL 16ga Straight Finish Nailer (Tool Only) (2741-20)
- (1) M18 REDLITHIUM 2.0 Compact Battery Pack (48-11-1820)
- (1) M18 & M12 Multi-Voltage Charger (48-59-1812)
- (1) Belt Clip
- (1) Contractor Bag
Overview
Specifications
| Firing Modes | Sequential and Contact Actuation |
|---|---|
| Voltage | 18V |
| Battery | Lithium-Ion |
| Magazine Capacity | 110 |
| Magazine Loading Style | Bottom Load |
| Length | 11.9" |
| Nail Diameter | 16ga |
| Nail Size | 3/4" - 2-1/2" |
| Weight | 6.3 lbs |
| Tool Free Depth of Drive Adjustment | Yes |
| LED Light | Yes |
| Oil Free | Yes |
| Dry-Fire Lock Out | Yes |
| Tool Free Jam Release | Yes |
| Nail Quantity Indicator | Yes |
| Non-Marring Nose Pad | Yes |
| Adjustable Belt Hook | Yes |
| Tool Warranty | 5 Years |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
What's Included
- (1) M18 FUEL 16ga Straight Finish Nailer (Tool Only) (2741-20)
- (1) M18 REDLITHIUM 2.0 Compact Battery Pack (48-11-1820)
- (1) M18 & M12 Multi-Voltage Charger (48-59-1812)
- (1) Belt Clip
- (1) Contractor Bag
Overview
Specifications
| Firing Modes | Sequential and Contact Actuation |
|---|---|
| Voltage | 18V |
| Battery | Lithium-Ion |
| Magazine Capacity | 110 |
| Magazine Loading Style | Bottom Load |
| Length | 11.9" |
| Nail Diameter | 16ga |
| Nail Size | 3/4" - 2-1/2" |
| Weight | 6.3 lbs |
| Tool Free Depth of Drive Adjustment | Yes |
| LED Light | Yes |
| Oil Free | Yes |
| Dry-Fire Lock Out | Yes |
| Tool Free Jam Release | Yes |
| Nail Quantity Indicator | Yes |
| Non-Marring Nose Pad | Yes |
| Adjustable Belt Hook | Yes |
| Tool Warranty | 5 Years |























