
Milwaukee 2796-22 M18 FUEL 2-Tool Combo Kit with ONE-KEY
What's Included
- (1) M18 FUEL with ONE-KEY 1/2" Hammer Drill/Driver (Tool Only) (2706-20)
- (1) M18 FUEL with ONE-KEY 1/4" Hex Impact Driver (Tool Only) (2757-20)
- (2) M18 REDLITHIUM XC5.0 Extended Capacity Battery Pack (48-11-1850)
- (1) M18 & M12 Multi-Voltage Charger (48-59-1812)
- (2) Belt Clip
- (2) Bit Holder
- (1) Side Handle
- (1) Carrying Case
Overview
Both tools
M18 FUEL with ONE-KEY 1/2" Hammer Drill/Driver (Tool Only) Specifications
| Voltage | 18V |
|---|---|
| ONE-KEY Enabled | Yes |
| Length | 7.60" |
| Weight | 3.40 lbs |
| No Load RPM | 0-550/0-2,000 |
| Peak Torque | 1,200 in-lbs |
| BPM | 32,000 |
| Tool Warranty | 5 Years |
M18 FUEL with ONE-KEY 1/4" Hex Impact Driver (Tool Only) Specifications
| Voltage | 18V |
|---|---|
| Fastening Torque | 0-1,800 in-lbs |
| Drive Control | Customizable 4-Mode |
| ONE-KEY Enabled | Yes |
| Length | 5.25" |
| Weight | 2.10 lbs |
| No Load RPM | 0-3,000 |
| No Load IPM | 0-3,700 |
| Tool Warranty | 5 Years |
Original: $402.41
-65%$402.41
$140.84Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
What's Included
- (1) M18 FUEL with ONE-KEY 1/2" Hammer Drill/Driver (Tool Only) (2706-20)
- (1) M18 FUEL with ONE-KEY 1/4" Hex Impact Driver (Tool Only) (2757-20)
- (2) M18 REDLITHIUM XC5.0 Extended Capacity Battery Pack (48-11-1850)
- (1) M18 & M12 Multi-Voltage Charger (48-59-1812)
- (2) Belt Clip
- (2) Bit Holder
- (1) Side Handle
- (1) Carrying Case
Overview
Both tools
M18 FUEL with ONE-KEY 1/2" Hammer Drill/Driver (Tool Only) Specifications
| Voltage | 18V |
|---|---|
| ONE-KEY Enabled | Yes |
| Length | 7.60" |
| Weight | 3.40 lbs |
| No Load RPM | 0-550/0-2,000 |
| Peak Torque | 1,200 in-lbs |
| BPM | 32,000 |
| Tool Warranty | 5 Years |
M18 FUEL with ONE-KEY 1/4" Hex Impact Driver (Tool Only) Specifications
| Voltage | 18V |
|---|---|
| Fastening Torque | 0-1,800 in-lbs |
| Drive Control | Customizable 4-Mode |
| ONE-KEY Enabled | Yes |
| Length | 5.25" |
| Weight | 2.10 lbs |
| No Load RPM | 0-3,000 |
| No Load IPM | 0-3,700 |
| Tool Warranty | 5 Years |






















