








Milwaukee 2799-22CX M18 Compact Brushless Hammer Drill/Brushless Impact Combo Kit (2 Tool)
What's Included
- (1) M18 1/2" Compact Brushless Hammer Drill/Driver (2702-20)
- (1) M18 1/4" Hex Brushless Impact Driver - TOOL ONLY (2750-20)
- (1) M18 REDLITHIUM 2.0 Compact Battery Pack (48-11-1820)
- (1) M18 REDLITHIUM XC 4.0 Extended Capacity Battery Pack (48-11-1840)
- (1) M18 & M12 Multi-Voltage Charger (48-59-1812)
- (1) Carrying Case
Overview
M18 1/2" Compact Brushless Hammer Drill/Driver Specifications
| Length | 7-3/8" |
|---|---|
| Weight | 3.0lbs |
M18 1/4" Hex Brushless Impact Driver - TOOL ONLY Specifications
| Voltage | 18V |
|---|---|
| Battery | M18 REDLITHIUM |
| Charger | M18 and M12 Multi-Voltage Charger |
| Tool Warranty | 5 Years |
| Length | 5-3/8" |
| Weight | 3.1lbs |
| On Board FUEL Gauge | Fuel Gauge on Battery |
| Battery Warranty | 3 Year |
| No Load IPM | 0-3,600 |
| Torque | 1,500 in-lbs |
| Speed | 0-2,800 |
Original: $292.47
-65%$292.47
$102.36Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
What's Included
- (1) M18 1/2" Compact Brushless Hammer Drill/Driver (2702-20)
- (1) M18 1/4" Hex Brushless Impact Driver - TOOL ONLY (2750-20)
- (1) M18 REDLITHIUM 2.0 Compact Battery Pack (48-11-1820)
- (1) M18 REDLITHIUM XC 4.0 Extended Capacity Battery Pack (48-11-1840)
- (1) M18 & M12 Multi-Voltage Charger (48-59-1812)
- (1) Carrying Case
Overview
M18 1/2" Compact Brushless Hammer Drill/Driver Specifications
| Length | 7-3/8" |
|---|---|
| Weight | 3.0lbs |
M18 1/4" Hex Brushless Impact Driver - TOOL ONLY Specifications
| Voltage | 18V |
|---|---|
| Battery | M18 REDLITHIUM |
| Charger | M18 and M12 Multi-Voltage Charger |
| Tool Warranty | 5 Years |
| Length | 5-3/8" |
| Weight | 3.1lbs |
| On Board FUEL Gauge | Fuel Gauge on Battery |
| Battery Warranty | 3 Year |
| No Load IPM | 0-3,600 |
| Torque | 1,500 in-lbs |
| Speed | 0-2,800 |
























