












Milwaukee #3 Step Drill Bit, 1/4" - 3/4" by 1/16"
What's Included
- (1) #3 Step Drill Bit, 1/4" - 3/4" by 1/16" (48-89-9203)
Overview
For user convenience and accuracy, each bit has laser-engraved reference marks you can see while drilling. The 3-flat Secure-Grip shank ensures a solid connection with the drill chuck. The #3 Step Drill Bit has 9 hole sizes in 1/16" increments ranging from 1/4" - 3/4". Jam-Free Performance in high speed with most professional 18 volt cordless drills with lithium-ion battery technology.
Specifications
| Shank Size | 3/8" |
|---|---|
| Hole Diameter | 1/4" - 3/4" |
| Pack Qty | 1 |
| Type | Step Drill Bits |
| Coating | Black Oxide |
| Style | Dual-Flute Step Bits |
| Cutter Geometry | Dual-Flute |
| Number of Steps | 9 |
| Increments | 1/16" |
| Application | Metal|Plastic |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
What's Included
- (1) #3 Step Drill Bit, 1/4" - 3/4" by 1/16" (48-89-9203)
Overview
For user convenience and accuracy, each bit has laser-engraved reference marks you can see while drilling. The 3-flat Secure-Grip shank ensures a solid connection with the drill chuck. The #3 Step Drill Bit has 9 hole sizes in 1/16" increments ranging from 1/4" - 3/4". Jam-Free Performance in high speed with most professional 18 volt cordless drills with lithium-ion battery technology.
Specifications
| Shank Size | 3/8" |
|---|---|
| Hole Diameter | 1/4" - 3/4" |
| Pack Qty | 1 |
| Type | Step Drill Bits |
| Coating | Black Oxide |
| Style | Dual-Flute Step Bits |
| Cutter Geometry | Dual-Flute |
| Number of Steps | 9 |
| Increments | 1/16" |
| Application | Metal|Plastic |




















