
Milwaukee 4115-22 Diamond Coring Rig with Small Base Stand, Vac-U-Rig Kit, Meter Box and Diamond Coring Motor
What's Included
- (1) Diamond Coring Small Base Stand (4115)
- (1) Diamond Coring Motor
- (1) Meter Box
- (1) Small Base Stand
- (1) Vac-U-Rig Kit
Overview
This contractor series small base stand features a cast aluminum base with 4 leveling screws for fast accurate leveling adjustment. The durable precision-ground 2-1/2 in. steel column is 43-1/2 in. high and has a universal motor adapter plate. The reversible feed handle helps the
operator use the unit from either side. Model 4115-22 comes with model 4096 coring motor, Vac-U-Rig kit as well as a meter box. The Vac-U-Rig assembly uses a vacuum pump to apply suction to a large pad mounted on the bottom of the rig. This aids in stability when coring holes.
Specifications
| Weight | 111.5 lbs |
|---|---|
| Tool Warranty | 5 Years |
| Amps | 20 |
| Spindle | 1-1/4"-7 |
| Max HP | 4.8 |
| Motor Protection | Clutch |
| Plug Type | L5-20P |
| Suggested Dia in Med Aggregate | 6"-10" / 2"-6" |
| Angle Drilling | No |
| Meter Box | Yes |
| Vac Base and Pump | Yes |
| Wheels | Yes |
| Height | 43-1/2" |
$2,124.95
Milwaukee 4115-22 Diamond Coring Rig with Small Base Stand, Vac-U-Rig Kit, Meter Box and Diamond Coring Motor—
$2,124.95
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
What's Included
- (1) Diamond Coring Small Base Stand (4115)
- (1) Diamond Coring Motor
- (1) Meter Box
- (1) Small Base Stand
- (1) Vac-U-Rig Kit
Overview
This contractor series small base stand features a cast aluminum base with 4 leveling screws for fast accurate leveling adjustment. The durable precision-ground 2-1/2 in. steel column is 43-1/2 in. high and has a universal motor adapter plate. The reversible feed handle helps the
operator use the unit from either side. Model 4115-22 comes with model 4096 coring motor, Vac-U-Rig kit as well as a meter box. The Vac-U-Rig assembly uses a vacuum pump to apply suction to a large pad mounted on the bottom of the rig. This aids in stability when coring holes.
Specifications
| Weight | 111.5 lbs |
|---|---|
| Tool Warranty | 5 Years |
| Amps | 20 |
| Spindle | 1-1/4"-7 |
| Max HP | 4.8 |
| Motor Protection | Clutch |
| Plug Type | L5-20P |
| Suggested Dia in Med Aggregate | 6"-10" / 2"-6" |
| Angle Drilling | No |
| Meter Box | Yes |
| Vac Base and Pump | Yes |
| Wheels | Yes |
| Height | 43-1/2" |
























