
Milwaukee 48-40-4540 8" 60 Teeth Aluminum Circular Saw Blade
What's Included
- (1) 8" 60 Teeth Aluminum Circular Saw Blade (48-40-4540)
Overview
Specifications
| Pack Qty | 1 Pack |
|---|---|
| Diameter | 8.08" |
| Arbor Size | 5/8" |
| Number of Teeth | 60 |
| Hook Angle | 0 |
| Kerf Thickness | .073" |
| Tooth Grind | TCG |
| Application | Aluminum, 1/4" and under Bar Stock and Flat Stock |
Original: $49.84
-65%$49.84
$17.44Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
What's Included
- (1) 8" 60 Teeth Aluminum Circular Saw Blade (48-40-4540)
Overview
Specifications
| Pack Qty | 1 Pack |
|---|---|
| Diameter | 8.08" |
| Arbor Size | 5/8" |
| Number of Teeth | 60 |
| Hook Angle | 0 |
| Kerf Thickness | .073" |
| Tooth Grind | TCG |
| Application | Aluminum, 1/4" and under Bar Stock and Flat Stock |














