

Milwaukee 6117-30 13 Amp 5" Small Angle Grinder Paddle, Lock-On
What's Included
- (1) 13 Amp 5" Small Angle Grinder Paddle, Lock-On (6117-30)
- (1) Flange
- (1) Side Handle
- (1) Spanner Wrench
- (1) Type 27 Guard
Overview
Specifications
| Length | 12.2" |
|---|---|
| Voltage | 120V AC |
| Tool Warranty | 5 Years |
| No Load Speed | 11000 RPM |
| Cord Type | 2-Wire |
| Electronic Feedback | Yes |
| Cord Length | 8' |
| Amps | 13 |
| Spindle | 5/8"-11 |
| Construction Type | Double Insulated |
| Adjustable Handle | Yes |
| Wheel Diameter | 5 Inch |
| Overload Protection | Yes |
| Burst Resistant Guard | Yes |
| Max Watts Out | 2100 MWO |
| Spindle Thread | 5/8"-11 |
Original: $124.60
-65%$124.60
$43.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
What's Included
- (1) 13 Amp 5" Small Angle Grinder Paddle, Lock-On (6117-30)
- (1) Flange
- (1) Side Handle
- (1) Spanner Wrench
- (1) Type 27 Guard
Overview
Specifications
| Length | 12.2" |
|---|---|
| Voltage | 120V AC |
| Tool Warranty | 5 Years |
| No Load Speed | 11000 RPM |
| Cord Type | 2-Wire |
| Electronic Feedback | Yes |
| Cord Length | 8' |
| Amps | 13 |
| Spindle | 5/8"-11 |
| Construction Type | Double Insulated |
| Adjustable Handle | Yes |
| Wheel Diameter | 5 Inch |
| Overload Protection | Yes |
| Burst Resistant Guard | Yes |
| Max Watts Out | 2100 MWO |
| Spindle Thread | 5/8"-11 |
























