

NR90AD(S1) 3-1/2" Paper Collated Framing Nailer
Includes:
- Safety Glasses (875769)
| Fastener Type | Paper Collation |
| Magazine Angle | 35 Degree |
| Fastener Length Capacity | 2"- 3-1/2" |
| Fastener Diameter Range | .113 - .148 |
| Magazine Capacity (.131) | 86-94 (.131) Nails |
| Magazine Loading | Rear |
| Operating Pressure | 70-120 PSI |
| Air Consumption @ 100 PSI | .09 scfm |
| Depth Adjustment | Tool-less |
| Actuation | Selective |
| Jam Clearing | Open Nose |
| Dry-Fire Lockout | No |
| Adjustable Exhaust Port | No |
| Rubber Grip | Yes |
| LxWxH | 18-3/16" x 4-15/16" x 12-11/16" |
| Weight | 7.0 lbs |
Original: $219.17
-65%$219.17
$76.71Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Includes:
- Safety Glasses (875769)
| Fastener Type | Paper Collation |
| Magazine Angle | 35 Degree |
| Fastener Length Capacity | 2"- 3-1/2" |
| Fastener Diameter Range | .113 - .148 |
| Magazine Capacity (.131) | 86-94 (.131) Nails |
| Magazine Loading | Rear |
| Operating Pressure | 70-120 PSI |
| Air Consumption @ 100 PSI | .09 scfm |
| Depth Adjustment | Tool-less |
| Actuation | Selective |
| Jam Clearing | Open Nose |
| Dry-Fire Lockout | No |
| Adjustable Exhaust Port | No |
| Rubber Grip | Yes |
| LxWxH | 18-3/16" x 4-15/16" x 12-11/16" |
| Weight | 7.0 lbs |























