
Skil 3601-02 7.0 Amp Flooring Saw
With the capabilities of a standard miter and table saws, the compact Skil flooring saw model 3601 allows you to cut flooring right where you're installing. Durable, lightweight and portable, diyers and flooring specialists agree it makes wood floor installation easier and faster.
Technical Data
| Amperage | 7 |
| Arbor Size | 3/4" |
| At 0 miter/0 bevel | 3/4" x 15" |
| At 45 miter/ 0 Bevel | 3/4" x 8-1/2" |
| Base Width * | 26-3/4" W x 17-3/4" D |
| Blade Diameter * | 4,375 |
| Category * | Flooring |
| Contents | 3601 Flooring saw, Contractor saw blade with 36 carbide tipped teeth, durable aluminum fence, vertical workpiece clamp, dust bag |
| Cord Length * | 6 |
| Country of Origin * | China (CN) |
| Dust Collection * | Yes |
| Height | 11 |
| Length | 27 |
| Max. Motor HP | 1 |
| Miter Detents * | 0°, 22.5°, 45° |
| No Load RPM * | 11,000 |
| Service Baretool Numbers | F012360100 |
| Serviceable | + |
| Spindle Lock | Yes |
| Video URL | BsMWAGS1ce8 |
| Voltage * | 120V |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With the capabilities of a standard miter and table saws, the compact Skil flooring saw model 3601 allows you to cut flooring right where you're installing. Durable, lightweight and portable, diyers and flooring specialists agree it makes wood floor installation easier and faster.
Technical Data
| Amperage | 7 |
| Arbor Size | 3/4" |
| At 0 miter/0 bevel | 3/4" x 15" |
| At 45 miter/ 0 Bevel | 3/4" x 8-1/2" |
| Base Width * | 26-3/4" W x 17-3/4" D |
| Blade Diameter * | 4,375 |
| Category * | Flooring |
| Contents | 3601 Flooring saw, Contractor saw blade with 36 carbide tipped teeth, durable aluminum fence, vertical workpiece clamp, dust bag |
| Cord Length * | 6 |
| Country of Origin * | China (CN) |
| Dust Collection * | Yes |
| Height | 11 |
| Length | 27 |
| Max. Motor HP | 1 |
| Miter Detents * | 0°, 22.5°, 45° |
| No Load RPM * | 11,000 |
| Service Baretool Numbers | F012360100 |
| Serviceable | + |
| Spindle Lock | Yes |
| Video URL | BsMWAGS1ce8 |
| Voltage * | 120V |
























