



SkilSaw SPT62MTC-22 SKILSAW® 12 In. Dry Cut Saw
Nobody has to tell you or your tools to go above and beyond everyday. It’s just part of the job. It’s why SKILSAW built a 12 In. dry cut saw to cut like a 14 In. With an impressive 4-1/2 In. cutting capacity in a compact frame, you can handle big jobs and move easily from shop to site. The powerful 15 Amp motor and no load 1500 RPM cuts faster and cleaner than a chop saw—no deburring needed. And with soft-start, you’ll get a motor that runs smoother and longer for more cuts. Add to that the included Diablo Cermet tipped blade, and you’ve got a serious metal machine.
Technical Data
| Amperage * | 15 |
| Arbor Size * | 1" |
| Blade Diameter | 12 |
| Blade Size | 12" |
| Case Type | No Case Included |
| Certifications | cULus |
| Cord Length * | 6 |
| Country of Origin * | China (CN) |
| Cutting Capacity-Pipe * | 4,5 |
| Cutting Capacity-Square Stock * | 5 |
| Height | 16,5 |
| Hertz | 60 |
| Horsepower | 0 |
| Length | 20 |
| Material | Resin |
| No Load RPM * | 1,500 |
| Rating | 120V |
| Tool Level | 4 - Corded - single speed basic |
| Voltage * | 120V |
| Warranty * | 180 Day STAY TRUE Guarantee and 1 Year Limited Warranty |
| Weight * | 38,2 |
| Wheel Diameter * | 12" |
| Width | 12,5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Nobody has to tell you or your tools to go above and beyond everyday. It’s just part of the job. It’s why SKILSAW built a 12 In. dry cut saw to cut like a 14 In. With an impressive 4-1/2 In. cutting capacity in a compact frame, you can handle big jobs and move easily from shop to site. The powerful 15 Amp motor and no load 1500 RPM cuts faster and cleaner than a chop saw—no deburring needed. And with soft-start, you’ll get a motor that runs smoother and longer for more cuts. Add to that the included Diablo Cermet tipped blade, and you’ve got a serious metal machine.
Technical Data
| Amperage * | 15 |
| Arbor Size * | 1" |
| Blade Diameter | 12 |
| Blade Size | 12" |
| Case Type | No Case Included |
| Certifications | cULus |
| Cord Length * | 6 |
| Country of Origin * | China (CN) |
| Cutting Capacity-Pipe * | 4,5 |
| Cutting Capacity-Square Stock * | 5 |
| Height | 16,5 |
| Hertz | 60 |
| Horsepower | 0 |
| Length | 20 |
| Material | Resin |
| No Load RPM * | 1,500 |
| Rating | 120V |
| Tool Level | 4 - Corded - single speed basic |
| Voltage * | 120V |
| Warranty * | 180 Day STAY TRUE Guarantee and 1 Year Limited Warranty |
| Weight * | 38,2 |
| Wheel Diameter * | 12" |
| Width | 12,5 |
























