






SKILSAW SPT70WT-01 10 In. Worm Drive Table Saw
We’re bringing something to the table that pros have wanted for a while—the world’s first Worm Drive table saw specifically designed for ripping. With the power and torque to tackle difficult cuts, bogging down is a thing of the past. The impressive 3-1/2 in. depth of cut and 25 in. rip capacity are big enough to rip plywood sheets in half. It also features our best-in-class Dual-Field motor and smooth startup for a saw that runs cooler and lasts longer. Without sacrificing legendary SKILSAW durability, you get a compact and portable saw that will be the talk of the jobsite. Welcome to the next chapter in the Worm Drive legacy
Technical Data
| Amperage * | 15 |
| Arbor * | 5/8" |
| Bevel Angle Range * | -1° to 46° |
| Blade Diameter * | 10 |
| Blade Type | 24-tooth SKILSAW® Carbide-tipped |
| Cord Length * | 6 |
| Country of Origin * | China (CN) |
| Depth of Cut at 45 Deg. * | 2-3/10" |
| Depth of Cut at 90 Deg. * | 3-1/2" |
| Dimensions * | 23.6L x 20W in. |
| Height * | 13,4 |
| Length * | 22,7 |
| Max. Motor HP * | 5 |
| No Load RPM * | 5,300 |
| Service Baretool Numbers | F012702000 |
| Serviceable | + |
| Voltage * | 120V |
| Warranty * | 180 Day STAY TRUE Guarantee and 1 Year Limited Warranty |
| Weight * | 49 |
| Width * | 23,6 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
We’re bringing something to the table that pros have wanted for a while—the world’s first Worm Drive table saw specifically designed for ripping. With the power and torque to tackle difficult cuts, bogging down is a thing of the past. The impressive 3-1/2 in. depth of cut and 25 in. rip capacity are big enough to rip plywood sheets in half. It also features our best-in-class Dual-Field motor and smooth startup for a saw that runs cooler and lasts longer. Without sacrificing legendary SKILSAW durability, you get a compact and portable saw that will be the talk of the jobsite. Welcome to the next chapter in the Worm Drive legacy
Technical Data
| Amperage * | 15 |
| Arbor * | 5/8" |
| Bevel Angle Range * | -1° to 46° |
| Blade Diameter * | 10 |
| Blade Type | 24-tooth SKILSAW® Carbide-tipped |
| Cord Length * | 6 |
| Country of Origin * | China (CN) |
| Depth of Cut at 45 Deg. * | 2-3/10" |
| Depth of Cut at 90 Deg. * | 3-1/2" |
| Dimensions * | 23.6L x 20W in. |
| Height * | 13,4 |
| Length * | 22,7 |
| Max. Motor HP * | 5 |
| No Load RPM * | 5,300 |
| Service Baretool Numbers | F012702000 |
| Serviceable | + |
| Voltage * | 120V |
| Warranty * | 180 Day STAY TRUE Guarantee and 1 Year Limited Warranty |
| Weight * | 49 |
| Width * | 23,6 |
























